Собствениците все повече се замислят как да предпазят жилищата си от различни щети. Не са малко и случаите, когато след лятната отпуска се прибираме, откриваме дребен теч, повредил необратимо паркета, или пък развалил тавана на съседите под нас.
Застраховането няма да ви спести подобни случаи, но поне може да ви възстанови разходите за тях. Няма да ви лъжем – често се оказва, че застрахователната полица не покрива точно това събитие, а по някаква причина, дори по договор то да е включено, плащане се отказва.
От разговори и наблюдения в продължение на години мога да споделя, че има компании, при които получаването на обезщетението и всички процеси преди това са лесни и бързи – и това обичайно са компаниите, в които застраховките са с по-високи от средните цени. Покупката на най-евтиния вариант никога не е добра идея в застраховането, а успокоението, че заради ипотечен кредит имотът има полица, е неоправдано. Полиците към ипотечния кредит са стандартни, с по-малко покрития, което означава и по-малко случаи за изплащане на обезщетение.
Опитахме се в няколко съвета да съберем най-важното, на което да обърнете внимание при сключване на застраховка. Списъкът ни със сигурност не е пълен и всеки ще може да добави нещо, с което се е сблъсквал. Надяваме се, че ще споделите и с нас на редакционната ни поща myfinances@capital.bg.
1. Никога не сравнявайте просто цени. Премията, или цената, която плащате, зависи от видовете покрития, от застрахователната сума, от оценката на имуществото, състоянието му, дали се прави индивидуална оценка или се купува готов пакет. Ако сами не можете да се ориентиране, може да използвате застрахователен брокер – техните възнагражднения се плащат от компаниите и сключването на полица през тях не я оскъпява.
2. Добре е да се поинтересувате какво е отношението на компанията при настъпване на събитие – колко бързо плаща, как прави огледи, използва ли "вратички" в договорите, за да откаже плащане... Възможно е първоначално да дава откази, а чак след настояване от клиента да се съгласява да плати. Това няма как да се разбере по друг начин, освен от разговори с познати, брокери, агенти.
3. Имуществените застраховки са два основни вида – пакетни, с базови покрития (първи риск) и стандартни или по действителна стойност. Пакетната застраховка е по-достъпният вариант, обяснява Гергана Иванова, управител на брокера "Финсейлс". При нея пакетите с рискове, които се покриват, са подготвени от застрахователя и клиентът избира между тях.
За недвижимото имущество всеки пакет задължително включва основните рискове пожар и природни бедствия, а в допълнение могат да се избират покрития като земетресение, вандализъм, злоумишлени действия на трети лица и тероризъм за някои от компаниите", добави Иванова. Другият вид, по действителна стойност, обичайно са по-скъпи, но те се подготвят според изискванията на клиента, а не по предварително зададени модули.
Пакетните полици не изискват и предварителен опис и обикновено са за малки суми, макар че по думите на Иванова напоследък на пазара вече се предлагат пакетни полици със значителни по размер лимити като например до 150 хил. лв. за недвижимо имущество и до 35 хил. лв. за движимо. "Стандартните имуществени застраховки покриват същите рискове, както и пакетните, но различното при тях е, че лимитът на отговорност е равен на действителната стойност на застрахованото имущество", добави още тя.
4. Самоучастието е клауза в договора, на която трябва да се обръща особено внимание. Тя означава, че в определени случаи клиентът сам покрива щетите, а в замяна плаща по-ниска цена. Самоучастието може да бъде като процент от всички щети, а може да е и само за тези до определена стойност. От "Дженерали застраховане" обясниха, че най-често задаваните от клиентите въпроси са: "Какви рискове покрива застраховката, включва ли се рискът "земетресение"? Има ли самоучастие за клиента и ако да, какъв е процента на самоучастие?".
Друго, от което се интересуват клиентите, са дали застрахователната сума отговаря на действителната стойност на имота, коментира Ивайло Иванов, директор "Продуктово развитие" в дружеството. Съветите на "Дженерали" са винаги да се четат общите условия по договора. Последното важи всъщност за всички договори за финансови продукти, при които е обичайно клаузите да препращат към общи условия, валидни за всеки клиент. Там трябва да е описано и дали обезщетението ще се изплаща по цената, на която да се купи подобно на пострадалото имущество или такава за възстановяването, т.е. ремонтът му. "Дженерали" е от компаниите, които не предлагат самоучастие по "Домашно имущество", но такива застрахователи в България не са много. Вие си преценете дали искате подобна клауза.
5. Земетресението е отделен риск, който се подписва и плаща отделно. Ако имате полица "Пожар и природни бедствия", земетресението не влиза в природните бедствия. Освен това Гергана Иванова посочи, че много често имущество като врати, прозорци, вана, фаянс, тоалетна, могат да се покриват по специална клауза, за която трябва изрично да поискате да бъде добавена към основния договор. Тя съветва да се попита застрахователят има ли стандарт за застрахователна сума на квадратен метър разгърната застроена площ – много полезно, ако не застраховате ново жилище.
6. Грабеж и кражба с взлом също са покрития извън основните "Пожар и природни бедствия". Иванова разказа, че много често собствениците на имуществото не искат такава клауза, за да не дават информация какви вещи имат вкъщи и се страхуват от злоупотреба с нея. Съветът на брокера е да попитате застрахователя може ли да покрие по-високи лимити по тези рискове, без да се прави опис, а информация да се дава само при щета.
7. "Гражданската отговорност" е и за имота, не само за колата. Това е допълнително покритие, което покрива щети, причинени от ваша небрежност на чуждо имущество – например ако наводните съседа си или заради късо съединение у вас неговото жилище се запали. По оценка на "Дженерали" оскъпяването над основната премия за този риск е между 10 и 40 лв. Според изчисления на "Финсейлс" оскъпяването е между 0.11 и 0.15% от застрахователната сума, изключение има за една тарифа от 0.6%. Например по сума от 5000 лв. и 0.15% тарифа "Гражданска отговорност" ще струва 7.50 лв.
8. Ипотечният кредит изисква задължително застраховка, но това не означава, че вие трябва да си останете само със задължителното. Попитайте възможно ли е да включите допълнителни клаузи, които да платите отделно. При такива случаи се посочва специално, че в случай на събитие банката получава обезщетение до размера на кредита, а останала част ще е за получателя му, обясни Гергана Иванова. От "Дженерали застраховане" отчитат, че все по-често се сключват застраховки за покрития, които са над задължителните по кредит. Според думите на Ивайло Иванов от компанията полицата "Домашно имущество" не е лукс, а дава сигурност "на една изключително поносима цена" и може би е пропуск и на застрахователите, че хората все още не са достатъчно запознати с нея.
Източник: capital.bg