Когато на човек му предстои пътуване, последното нещо, за което мисли, са рисковете, свързани със здравето. Обикновено си казваме, че "каквото има да става, ще става", чукаме на дърво, завъртаме се на място (и в двете посоки), прекръстваме се няколко пъти (за всеки случай) и заминаваме доволни, сякаш сме се сейвнали преди това. И така, когато се случи някaкаква злополука или се появи неочаквано заболяване се чувстваме като комарджия, който е загубил всичко, защото е заложил само на едно число.
За да предотвратим подобни моменти, които могат да нарушат ритъма на нашата почивка и да се отразят значително на финансовото ни състояние, е добре да помислим да заложим на малко повече числа. Един от начините да се сведат до минимум негативните последици от подобни събития, докато сме на път е сключването на туристическа застраховка.
Всички сме чували за това животно, наречено "туристическа застраховка", но най-често го подминаваме със същата незаинтересованост, с която като български политик минава покрай протестиращ гражданин. И се чувстваме излъгани, когато ни се наложи да прибегнем до медицински услуги, които особено в чужбина са много, много скъпи.
Туристическото застраховане осигурява спокойствие при пътуване в България или в чужбина и е подкрепа при възникването на всякакви непредвидени ситуации. Рисковете, които туристическите застраховки покриват, обикновено зависят от тяхното предназначение, но покриятията най-общо са следните:
Предимствата, които повечето застрахователни дружества предлагат, са следните:
Когато сключвате туристическата си застрахова, е добре да попитате брокера си и за допълнителните видове застраховане, които може да ви предложи. Те най-често са следните:
Всеки сам преценява за себе си дали ще отдели малко от времето преди пътуването, за да сключи туристическа застраховка. Има много хора, които пердашат напред-назад без такава и обикновено повечето от тях нямат проблеми. Кому обаче е нужно да дърпа дявола за опашката?